FINAL EIGHT (April 2-5, Turin)
Dynamo Moscow | 85 | 73 | Pamesa | |||||||||
Hemofarm | 93 | 76 | Khimki | |||||||||
Hemofarm | 68 | 79 | Khimki | |||||||||
Lietuvos Rytas | 80-74 | Khimki | ||||||||||
Lietuvos Rytas | 73 | 73 | iurbentia Bilbao | |||||||||
Benetton Treviso | 79 | 76 | iurbentia Bilbao | |||||||||
Lietuvos Rytas | 85 | 67 | Zadar |
Last 16 | |||||||
Group I | W | L | +/- | Group J | W | L | +/- |
*Dynamo Moscow | 6 | 0 | +50 | *Benetton | 5 | 1 | +35 |
*Khimki | 3 | 3 | +22 | *Zadar | 3 | 3 | -16 |
Maroussi | 2 | 4 | -27 | Unics Kazan | 3 | 3 | +51 |
Panellinios | 1 | 5 | -45 | Turk Telekom | 1 | 5 | -70 |
Group K | W | L | +/- | Group L | W | L | +/- |
*Pamesa | 4 | 2 | +14 | *iurbentia Bilbao | 4 | 2 | +34 |
*Hemofarm | 4 | 2 | +32 | *Lietuvos Rytas | 4 | 2 | +61 |
Azovmash | 3 | 3 | +20 | Spirou Basket | 3 | 3 | -20 |
Red Star | 1 | 5 | -66 | Artland Dragons | 1 | 5 | -75 |
Last 16 Game 1 | ||
Dynamo Moscow | 91-84 | Panellinios |
Maroussi | 71-58 | Khimki |
Turk Telekom | 89-82 | Zadar |
Benetton | 68-66 | Unics Kazan |
Hemofarm | 84-74 | Azovmash |
Red Star | 73-85 | Pamesa |
Spirou Basket | 78-74 | Lietuvos Rytas |
iurbentia Bilbao | 71-62 | Artland Dragons |
Last 16 Game 2 | ||
Khimki | 69-77 | Dynamo Moscow |
Panellinios | 59-71 | Maroussi |
Unics Kazan | 72-57 | Turk Telekom |
Zadar | 76-84 | Benetton |
Pamesa | 65-60 | Hemofarm |
Azovmash | 62-74 | Red Star |
Artland Dragons | 82-94 | Spirou |
Lietuvos Rytas | 73-71 | iurbentia Bilbao |
Last 16 Game 3 | ||
Dynamo Moscow | 94-73 | Maroussi |
Panellinios | 73-89 | Khimki |
Turk Telekom | 67-99 | Benetton |
Zadar | 93-91 | Unics Kazan |
Azovmash | 91-88 | Pamesa |
Hemofarm | 88-73 | Red Star |
Lietuvos Rytas | 105-64 | Artland Dragons |
Spirou | 59-79 | iurbentia Bilbao |
Last 16 Game 4 | ||
Khimki | 101-94 | Panellinios |
Maroussi | 76-80 | Dynamo Moscow |
Unics | 69-71 | Zadar |
Benetton | 89-87 | Turk Telekom |
Red Star | 65-91 | Hemofarm |
Pamesa | 68-66 | Azovmash |
Artland Dragons | 70-79 | Lietuvos Rytas |
iurbentia Bilbao | 82-78 | Spirou |
Last 16 Game 5 | ||
Khimki | 94-69 | Maroussi |
Panellinios | 72-77 | Dynamo Moscow |
Unics | 81-59 | Benetton |
Zadar | 94-86 | Turk Telekom |
Azovmash | 89-71 | Hemofarm |
Pamesa | 82-80 | Red Star |
Lietuvos Rytas | 77-56 | Spirou |
Artland Dragons | 84-79 | iurbentia Bilbao |
Last 16 Game 6 | ||
Maroussi | 83-85 | Panellinios |
Dynamo Moscow | 73-68 | Khimki |
Turk Telekom | 66-86 | Unics |
Benetton | 94-81 | Zadar |
Hemofarm | 66-62 | Pamesa |
Red Star | 72-95 | Azovmash |
Spirou | 88-79 | Artland Dragons |
iurbentia Bilbao | 67-59 | Lietuvos Rytas |
Regular Season | |||||||
Group A | W | L | +/- | Group B | W | L | +/- |
*Maroussi | 4 | 2 | +25 | *Unics Kazan | 6 | 0 | +53 |
*Zadar | 4 | 2 | +25 | *Dynamo Moscow | 4 | 2 | +50 |
ASK Riga | 3 | 3 | +18 | Barons/LMT Riga | 1 | 5 | -46 |
Chorale Roanne | 1 | 5 | -68 | Lukoil Akademik | 1 | 5 | -57 |
Group C | W | L | +/- | Group D | W | L | +/- |
*Khimki | 5 | 1 | +59 | *Turk Telekom | 4 | 2 | +49 |
*Benetton | 4 | 2 | +35 | *Panellinios | 3 | 3 | +18 |
Besiktas | 3 | 3 | -12 | Aris BSA 2003 | 3 | 3 | -2 |
Le Havre | 0 | 6 | -82 | Bnei Hasharon | 2 | 4 | -65 |
Group E | W | L | +/- | Group F | W | L | +/- |
*Azovmash | 4 | 2 | +12 | *Spirou | 5 | 1 | +70 |
*Lietuvos Rytas | 3 | 3 | +26 | *Red Star | 5 | 1 | +65 |
Asvel | 3 | 3 | -39 | Turow | 2 | 4 | -42 |
Gran Canaria | 2 | 4 | +21 | Brose Baskets | 0 | 6 | -93 |
Group G | W | L | +/- | Group H | W | L | +/- |
*Pamesa | 6 | 0 | +83 | *iurbentia Bilbao | 6 | 0 | +70 |
*Artland Dragons | 3 | 3 | -31 | *Hemofarm | 3 | 3 | -28 |
Fortitudo | 2 | 4 | +13 | Nymburk | 2 | 4 | -36 |
FMP | 1 | 5 | -65 | Budocnost | 1 | 5 | -6 |
* Qualified to Last 16 |
Game 1 | ||
Artland Dragons | 87-78 | Fortitudo |
Azovmash | 92-90 | Kalise Gran Canaria |
Brose Baskets | 39-69 | PGE Turow |
Barons/LMT Riga | 61-80 | Dynamo Moscow |
Besiktas | 72-77 | Benetton |
iurbentia Bilbao | 78-67 | Hemofarm |
Bnei Hasharon | 54-76 | Turk Telekom |
Spirou Basket | 71-65 | Red Star |
Khimki | 79-55 | Le Havre |
Lietuvos Rytas | 95-74 | Asvel |
Nymburk | 75-70 | Budocnost |
Pamesa | 83-58 | FMP |
Panellinios | 69-71 | Aris |
Chorale Roanne | 79-75 | ASK Riga |
Lukoil Akademik | 79-80 | Unics Kazan |
Zadar | 87-79 | Maroussi |
Game 2 | ||
Maroussi | 88-73 | Chorale Roanne |
ASK Riga | 106-94 | Zadar |
Unics Kazan | 76-55 | Barons/LMT Riga |
Dynamo Moscow | 94-78 | Lukoil Akademik |
Le Havre | 61-68 | Besiktas |
Benetton | 77-59 | Khimki |
Turk Telekom | 70-64 | Panellinios |
Aris | 84-71 | Bnei Hasharon |
Asvel | 85-83 | Azovmash |
Gran Canaria | 94-83 | Lietuvos Rytas |
PGE Turow | 61-86 | Spirou Basket |
Red Star | 82-65 | Brose Baskets |
FMP | 93-65 | Artland Dragons |
Fortitudo | 71-77 | Pamesa |
Hemofarm | 82-74 | Nymburk |
Budocnost | 65-67 | iurbentia Bilbao |
Game 3 | ||
ASK Riga | 84-70 | Maroussi |
Chorale Roanne | 66-84 | Zadar |
Unics Kazan | 80-71 | Dynamo Moscow |
Lukoil Akademik | 75-88 | Barons/LMT Riga |
Besiktas | 69-71 | Khimki |
Benetton | 91-67 | Le Havre |
Panellinios | 85-70 | Bnei Hasharon |
Aris | 79-75 | Turk Telekom |
Azovmash | 76-66 | Lietuvos Rytas |
Gran Canaria | 78-80 | Asvel |
Red Star | 97-69 | Turow |
Spirou | 64-62 | Brose Baskets |
FMP | 59-70 | Fortitudo |
Pamesa | 84-67 | Artland Dragons |
Nymburk | 79-92 | iurbentia Bilbao |
Budocnost | 70-59 | Hemofarm |
Game 4 | ||
Maroussi | 82-77 | ASK Riga |
Zadar | 82-70 | Chorale Roanne |
Dynamo Moscow | 77-87 | Unics Kazan |
Barons/LMT Riga | 84-88 | Lukoil Akademik |
Khimki | 91-65 | Besiktas |
Le Havre | 76-82 | Benetton |
Bnei Hasharon | 78-76 | Panellinios |
Turk Telekom | 78-65 | Aris BSA |
Lietuvos Rytas | 83-64 | Azovmash |
Asvel | 69-81 | Gran Canaria |
PGE Turow | 76-86 | Red Star |
Brose Baskets | 65-84 | Spirou |
Artland Dragons | 79-89 | Pamesa |
Fortitudo | 88-61 | FMP |
Hemorafm | 89-85 | Budocnost |
iurbentia Bilbao | 93-72 | Nymburk |
Game 5 | ||
Maroussi | 91-75 | Zadar |
ASK Riga | 86-70 | Roanne |
Dynamo Moscow | 84-74 | Barons/LMT |
Unics Kazan | 79-72 | Lukoil Academic |
Le Havre | 63-79 | Khimki |
Benetton | 80-89 | Besiktas |
Turk Telekom | *20:0 | Bnei Hasharon |
Aris BSA 2003 | 72-77 | Panellinios |
Gran Canaria | 74-82 | Azovmash |
Asvel | 93-90 | Lietuvos Rytas |
PGE Turow | 67-56 | Brose Baskets |
Red Star | 93-91 | Spirou |
FMP | 65-84 | Pamesa |
Fortitudo | 89-93 | Artland Dragons |
Hemofarm | 62-82 | iurbentia Bilbao |
Budocnost | 63-66 | Nymburk |
*technical loss |
Game 6 | ||
Chorale Roanne | 72-83 | Maroussi |
Zadar | 83-68 | ASK Riga |
Lukoil Academic | 62-86 | Dynamo Moscow |
Barons/LMT Riga | 81-86 | Unics Kazan |
Besiktas | 96-91 | Le Havre |
Khimki | 80-71 | Benetton |
Panellinios | 82-74 | Turk Telekom |
Bnei Hasharon | 89-86 | Aris BSA 2003 |
Azovmash | 87-74 | Asvel |
Lietuvos Rytas | 74-64 | Kalise Gran Canaria |
Spirou | 89-69 | PGE Turow |
Brose Baskets | 53-67 | Red Star |
Pamesa | 80-74 | Fortitudo |
Artland Dragons | 73-62 | FMP |
Nymburk | 80-82 | Hemofarm |
iurbentia Bilbao | 69-66 | Budocnost |
Second Qualifying Round, November 4 and 11 | ||
Galatasaray | 85-83 | 62-93 | Budoscnost |
FMP Zeleznik | 69-61 | 57-69 | Ural Great |
Unics Kazan | 88-66 | 73-76 | Hapoel Jerusalem |
Allianz Swans Gmunden | 82-82 | 81-96 | Red Star |
Panellinios | 96-69 | 72-96 | Kyiv |
Le Havre | 84-85 | 88-83 | Oostende |
Benetton Fribourg | 64-92 | 61-103 | Gran Canaria |
ASK Riga | 83-69 | 68-65 | Cajasol |
First Qualifying Round, October 14 and 21 | ||
Galatasaray | 73-73 | 94-63 | Siauliai |
FMP Zeleznik | 60-66 | 83-67 | MyGuide Amsterdam |
Unics Kazan | 62-76 | 89-50 | Energa Czarni |
Tartu Rock | 86-64 | 75-60 | Allianz Swans |
Telekom Baskets | 54-69 | 70-85 | Panellinios |
Ostende | 78-78 | 81-68 | Triumph Lyubertsy |
Benetton Fribourg* | ||
Cholet Basket | 62-69 | 75-73 | ASK Riga |