Eurocup 2008/2009


    FINAL EIGHT (April 2-5, Turin)
    Dynamo Moscow 85
                73
    Pamesa
    Hemofarm 93
                76
    Khimki
                       
        Hemofarm 68
        79
    Khimki    
              Lietuvos Rytas 80-74 Khimki  
         
        Lietuvos Rytas 73
              73
    iurbentia Bilbao    
                             
    Benetton Treviso 79
                      76
    iurbentia Bilbao
    Lietuvos Rytas 85
                      67
    Zadar

    Last 16

    Group I
    W
    L
    +/-
    Group J
    W
    L
    +/-
    *Dynamo Moscow 6 0 +50 *Benetton 5 1 +35
    *Khimki 3 3 +22 *Zadar 3 3 -16
    Maroussi 2 4 -27 Unics Kazan 3 3 +51
    Panellinios 1 5 -45 Turk Telekom 1 5 -70
    Group K
    W
    L
    +/-
    Group L
    W
    L
    +/-
    *Pamesa 4 2 +14 *iurbentia Bilbao 4 2 +34
    *Hemofarm 4 2 +32 *Lietuvos Rytas 4 2 +61
    Azovmash 3 3 +20 Spirou Basket 3 3 -20
    Red Star 1 5 -66 Artland Dragons 1 5 -75

    Last 16 Game 1
    Dynamo Moscow 91-84 Panellinios
    Maroussi 71-58 Khimki
    Turk Telekom 89-82 Zadar
    Benetton 68-66 Unics Kazan
    Hemofarm 84-74 Azovmash
    Red Star 73-85 Pamesa
    Spirou Basket 78-74 Lietuvos Rytas
    iurbentia Bilbao 71-62 Artland Dragons

    Last 16 Game 2
    Khimki 69-77 Dynamo Moscow
    Panellinios 59-71 Maroussi
    Unics Kazan 72-57 Turk Telekom
    Zadar 76-84 Benetton
    Pamesa 65-60 Hemofarm
    Azovmash 62-74 Red Star
    Artland Dragons 82-94 Spirou
    Lietuvos Rytas 73-71 iurbentia Bilbao

    Last 16 Game 3
    Dynamo Moscow 94-73 Maroussi
    Panellinios 73-89 Khimki
    Turk Telekom 67-99 Benetton
    Zadar 93-91 Unics Kazan
    Azovmash 91-88 Pamesa
    Hemofarm 88-73 Red Star
    Lietuvos Rytas 105-64 Artland Dragons
    Spirou 59-79 iurbentia Bilbao

    Last 16 Game 4
    Khimki 101-94 Panellinios
    Maroussi 76-80 Dynamo Moscow
    Unics 69-71 Zadar
    Benetton 89-87 Turk Telekom
    Red Star 65-91 Hemofarm
    Pamesa 68-66 Azovmash
    Artland Dragons 70-79 Lietuvos Rytas
    iurbentia Bilbao 82-78 Spirou

    Last 16 Game 5
    Khimki 94-69 Maroussi
    Panellinios 72-77 Dynamo Moscow
    Unics 81-59 Benetton
    Zadar 94-86 Turk Telekom
    Azovmash 89-71 Hemofarm
    Pamesa 82-80 Red Star
    Lietuvos Rytas 77-56 Spirou
    Artland Dragons 84-79 iurbentia Bilbao

    Last 16 Game 6
    Maroussi 83-85 Panellinios
    Dynamo Moscow 73-68 Khimki
    Turk Telekom 66-86 Unics
    Benetton 94-81 Zadar
    Hemofarm 66-62 Pamesa
    Red Star 72-95 Azovmash
    Spirou 88-79 Artland Dragons
    iurbentia Bilbao 67-59 Lietuvos Rytas


    Regular Season

    Group A
    W
    L
    +/-
    Group B
    W
    L
    +/-
    *Maroussi 4 2 +25 *Unics Kazan 6 0 +53
    *Zadar 4 2 +25 *Dynamo Moscow 4 2 +50
    ASK Riga 3 3 +18 Barons/LMT Riga 1 5 -46
    Chorale Roanne 1 5 -68 Lukoil Akademik 1 5 -57
    Group C
    W
    L
    +/-
    Group D
    W
    L
    +/-
    *Khimki 5 1 +59 *Turk Telekom 4 2 +49
    *Benetton 4 2 +35 *Panellinios 3 3 +18
    Besiktas 3 3 -12 Aris BSA 2003 3 3 -2
    Le Havre 0 6 -82 Bnei Hasharon 2 4 -65
    Group E
    W
    L
    +/-
    Group F
    W
    L
    +/-
    *Azovmash 4 2 +12 *Spirou 5 1 +70
    *Lietuvos Rytas 3 3 +26 *Red Star 5 1 +65
    Asvel 3 3 -39 Turow 2 4 -42
    Gran Canaria 2 4 +21 Brose Baskets 0 6 -93
    Group G
    W
    L
    +/-
    Group H
    W
    L
    +/-
    *Pamesa 6 0 +83 *iurbentia Bilbao 6 0 +70
    *Artland Dragons 3 3 -31 *Hemofarm 3 3 -28
    Fortitudo 2 4 +13 Nymburk 2 4 -36
    FMP 1 5 -65 Budocnost 1 5 -6
    * Qualified to Last 16

    Game 1
    Artland Dragons 87-78 Fortitudo
    Azovmash 92-90 Kalise Gran Canaria
    Brose Baskets 39-69 PGE Turow
    Barons/LMT Riga 61-80 Dynamo Moscow
    Besiktas 72-77 Benetton
    iurbentia Bilbao 78-67 Hemofarm
    Bnei Hasharon 54-76 Turk Telekom
    Spirou Basket 71-65 Red Star
    Khimki 79-55 Le Havre
    Lietuvos Rytas 95-74 Asvel
    Nymburk 75-70
    Budocnost
    Pamesa 83-58 FMP
    Panellinios 69-71 Aris
    Chorale Roanne 79-75 ASK Riga
    Lukoil Akademik 79-80 Unics Kazan
    Zadar 87-79 Maroussi

    Game 2
    Maroussi 88-73 Chorale Roanne
    ASK Riga 106-94 Zadar
    Unics Kazan 76-55 Barons/LMT Riga
    Dynamo Moscow 94-78 Lukoil Akademik
    Le Havre 61-68 Besiktas
    Benetton 77-59 Khimki
    Turk Telekom 70-64 Panellinios
    Aris 84-71 Bnei Hasharon
    Asvel 85-83 Azovmash
    Gran Canaria 94-83 Lietuvos Rytas
    PGE Turow 61-86 Spirou Basket
    Red Star 82-65 Brose Baskets
    FMP 93-65 Artland Dragons
    Fortitudo 71-77 Pamesa
    Hemofarm 82-74 Nymburk
    Budocnost 65-67 iurbentia Bilbao

    Game 3
    ASK Riga 84-70 Maroussi
    Chorale Roanne 66-84 Zadar
    Unics Kazan 80-71 Dynamo Moscow
    Lukoil Akademik 75-88 Barons/LMT Riga
    Besiktas 69-71 Khimki
    Benetton 91-67 Le Havre
    Panellinios 85-70 Bnei Hasharon
    Aris 79-75 Turk Telekom
    Azovmash 76-66 Lietuvos Rytas
    Gran Canaria 78-80 Asvel
    Red Star 97-69 Turow
    Spirou 64-62 Brose Baskets
    FMP 59-70 Fortitudo
    Pamesa 84-67 Artland Dragons
    Nymburk 79-92 iurbentia Bilbao
    Budocnost 70-59 Hemofarm

    Game 4
    Maroussi 82-77 ASK Riga
    Zadar 82-70 Chorale Roanne
    Dynamo Moscow 77-87 Unics Kazan
    Barons/LMT Riga 84-88 Lukoil Akademik
    Khimki 91-65 Besiktas
    Le Havre 76-82 Benetton
    Bnei Hasharon 78-76 Panellinios
    Turk Telekom 78-65 Aris BSA
    Lietuvos Rytas 83-64 Azovmash
    Asvel 69-81 Gran Canaria
    PGE Turow 76-86 Red Star
    Brose Baskets 65-84 Spirou
    Artland Dragons 79-89 Pamesa
    Fortitudo 88-61 FMP
    Hemorafm 89-85 Budocnost
    iurbentia Bilbao 93-72 Nymburk

    Game 5
    Maroussi 91-75 Zadar
    ASK Riga 86-70 Roanne
    Dynamo Moscow 84-74 Barons/LMT
    Unics Kazan 79-72 Lukoil Academic
    Le Havre 63-79 Khimki
    Benetton 80-89 Besiktas
    Turk Telekom *20:0 Bnei Hasharon
    Aris BSA 2003 72-77 Panellinios
    Gran Canaria 74-82 Azovmash
    Asvel 93-90 Lietuvos Rytas
    PGE Turow 67-56 Brose Baskets
    Red Star 93-91 Spirou
    FMP 65-84 Pamesa
    Fortitudo 89-93 Artland Dragons
    Hemofarm 62-82 iurbentia Bilbao
    Budocnost 63-66 Nymburk
    *technical loss

    Game 6
    Chorale Roanne 72-83 Maroussi
    Zadar 83-68 ASK Riga
    Lukoil Academic 62-86 Dynamo Moscow
    Barons/LMT Riga 81-86 Unics Kazan
    Besiktas 96-91 Le Havre
    Khimki 80-71 Benetton
    Panellinios 82-74 Turk Telekom
    Bnei Hasharon 89-86 Aris BSA 2003
    Azovmash 87-74 Asvel
    Lietuvos Rytas 74-64 Kalise Gran Canaria
    Spirou 89-69 PGE Turow
    Brose Baskets 53-67 Red Star
    Pamesa 80-74 Fortitudo
    Artland Dragons 73-62 FMP
    Nymburk 80-82 Hemofarm
    iurbentia Bilbao 69-66 Budocnost


    Second Qualifying Round, November 4 and 11
    Galatasaray 85-83 | 62-93 Budoscnost
    FMP Zeleznik 69-61 | 57-69 Ural Great
    Unics Kazan 88-66 | 73-76 Hapoel Jerusalem
    Allianz Swans Gmunden 82-82 | 81-96 Red Star
    Panellinios 96-69 | 72-96 Kyiv
    Le Havre 84-85 | 88-83 Oostende
    Benetton Fribourg 64-92 | 61-103 Gran Canaria
    ASK Riga 83-69 | 68-65 Cajasol


    First Qualifying Round, October 14 and 21
    Galatasaray 73-73 | 94-63 Siauliai
    FMP Zeleznik 60-66 | 83-67 MyGuide Amsterdam
    Unics Kazan 62-76 | 89-50 Energa Czarni
    Tartu Rock 86-64 | 75-60 Allianz Swans
    Telekom Baskets 54-69 | 70-85 Panellinios
    Ostende 78-78 | 81-68 Triumph Lyubertsy
        Benetton Fribourg*
    Cholet Basket 62-69 | 75-73 ASK Riga

    Load more...
    Popular in the Community